Iade ve Teslimat 

Ürününüzü teslim aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde ücretsiz iade edebilirsiniz.

 

İade edeceğiniz ürünü orijinal faturası, ambalajı, sertifikası eksiksiz ve hasar görmemiş haliyle Porpora Design'ın doğru adresini içerecek şekilde geri gönderdiğinizden emin olmalısınız. İade edeceğinizin ürün kullanılmamış ve hasar görmemiş olmalıdır. İade ettiğiniz ürün bize ulaştığında tarafımızca değerlendirilecek ve size bilgilendirici bir mail gönderilecektir.

İadenizin ekstrenize yansıma süresi bankanıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İade işleminizin kredi kartınıza yansımasında gecikme yaşanması halinde, size gönderdiğimiz bilgi e-postasının içinde yer alan İade İşlem Numarasıyla bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cayma hakkı ve cayma hakkı kullanılamayacak ürünler "Mesafeli Satış Sözleşmesi" sayfasında belirtilmiştir ve ALICI sipariş verdiği takdirde bu sözleşmeyi kabul ettiğini beyan eder. Bu sözleşmedeki cayma hakkına ait maddeleri aşağıda görebilir veya sözleşmenin tamamını buraya tıklayarak detaylı inceleyebilirsiniz. 

 

"6. CAYMA HAKKI

6.1. ALICI; mesafeli sözleşmenin mal satışına ilişkin olması durumunda, ürünün kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa teslim tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içerisinde, SATICI’ya bildirmek şartıyla hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkını kullanabilir. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren başlar. Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile hizmetin ifasına başlanan hizmet sözleşmelerinde cayma hakkı kullanılamaz. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar ALICI’ ya aittir. ALICI, iş bu sözleşmeyi kabul etmekle, cayma hakkı konusunda bilgilendirildiğini peşinen kabul eder.

6.2. Cayma hakkının kullanılması için 30 (otuz) günlük süre içinde SATICI' ya iadeli taahhütlü posta veya eposta ile yazılı bildirimde bulunulması ve ürünün işbu sözleşmede düzenlenen "Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler" hükümleri çerçevesinde kullanılmamış olması şarttır. Bu hakkın kullanılması halinde, 

a) 3. kişiye veya ALICI’ ya teslim edilen ürünün faturası, (İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri İADE FATURASI kesilmediği takdirde tamamlanamayacaktır.)

b) İade formu,

c) İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, sertifikası ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

d) SATICI, cayma bildiriminin ve ürünün kendisine ulaşmasından itibaren en geç 10 günlük süre içerisinde toplam bedeli ve ALICI’yı borç altına sokan belgeleri ALICI’ ya iade etmekle yükümlüdür.

e) Cayma hakkının kullanılması nedeniyle SATICI tarafından düzenlenen kampanya limit tutarının altına düşülmesi halinde kampanya kapsamında faydalanılan indirim miktarı iptal edilir.
 

7. CAYMA HAKKI KULLANILAMAYACAK ÜRÜNLER

ALICI’nın isteği veya açıkça kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan malların, üründe alıcının isteklerine göre değişiklikler yapılmış ve orijinal tasarımı bozulmuş ürünlerin iadesi Yönetmelik gereği mümkün değildir. Ayrıca Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin cayma hakkının kullanılması da Yönetmelik gereği mümkün değildir. Ürünlerin iade edilebilmesi için hasar görmemiş ve kullanılmamış olmaları, sertifikası, ambalajı ve faturası ile beraber eksiksiz iade edilmesi gerekmektedir. 

8. TEMERRÜT HALİ VE HUKUKİ SONUÇLARI

ALICI, ödeme işlemlerini  kredi kartı ile yaptığı durumda temerrüde düştüğü takdirde, kart sahibi banka ile arasındaki kredi kartı sözleşmesi çerçevesinde faiz ödeyeceğini ve bankaya karşı sorumlu olacağını kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu durumda ilgili banka hukuki yollara başvurabilir; doğacak masrafları ve vekâlet ücretini ALICI’dan talep edebilir ve her koşulda ALICI’nın borcundan dolayı temerrüde düşmesi halinde, ALICI, borcun gecikmeli ifasından dolayı SATICI’nın uğradığı zarar ve ziyanını ödeyeceğini kabul, beyan ve taahhüt eder"


Hediyeler:

Ürün satın alınırken hediye olduğu belirtilirse,  hediye edilen kişiye ürünün ücretini belirten bir fiş veya fatura gönderilmeyecek, bir hediye / iade sertifikası teslim edilecektir. Ürün satın alınırken hediye olarak işaretlenmemişse veya hediyeyi veren kişi, ürünü hediye sahibine daha sonra vermek üzere siparişi kendisine gönderdiyse; iade, hediyeyi alan kişinin kredi kartı üzerinden yapılacaktır ve iade işleminden haberi olacaktır. 

Kargolama:
 

İade veya değişim ürünler "Yeni Mah. Zafer Cad. No: 75  Urla / İzmir / Türkiye" adresine gönderilmelidir. Ürün kargo ücretleri, iade eden kişinin sorumluluğundadır. Eğer kargolar bizim tarafımızdan ödenecek şekilde gönderilirse, kargo ücreti iade tutarından düşülecektir.

Eğer 50 doların üzerinde bir ürün gönderiyorsanız, izlenebilir bir nakliye hizmeti kullanmayı veya nakliye sigortası satın almayı düşünmelisiniz. İade etmek için kargoladığınız ürünün, kargo aşamasında başına geleceklerden yine gönderen taraf sorumlu sayılacaktır.